PŮJČIT NEBO KOUPIT LEŠENÍ?

Díky stále klesající ceně lešení stále více firem zvažuje investici do vlastního lešení. A není se čemu divit, vždyť v případě trubkového lešení se může investice vrátit za jedinou akci či několik měsíců používání. Pak jistě stojí za zvážení, zda stále platit další firmě (v tomto případě půjčovně lešení) nebo si o danou částku zvýšit vlastní zisk.

CENOVÉ POROVNÁNÍ

Zkusíme si spočítat cenu za nákup i za půjčení lešení. Budeme uvažovat o sadě lešení 400m2, která je nejčastěji využívána. Doba zakázky, čili doby, kdy bude lešení potřeba, bude šest měsíců, což je běžná doba, po kterou ej lešení na jedná stavbě používáno.

Půjčení 400m2 trubkového lešení na 180 dnů
Půjčení: 1,5Kč/m² x 180dnů x 400m²
108 000
Montáž: 60Kč/m² x 400m²  24 000
Demontáž: 30Kč/m² x 400m² 
12 000
Doprava:
5 000
Celkem:

149 000*

Koupě 400m2 použitého trubkového lešení
Cena za sadu 400m2 včetně podlážek
 160 000
Doprava:
5 000
Celkem:

165 000*

* Ceny jsou uvedeny bez DPH. Uváděné ceny jsou běžné ceny v hlavní sezoně. Mimo hlavní sezonu je možné lešení pronajmout, ale i koupit většinou levněji. 

DALŠÍ FAKTORY

Montáž a demontáž: U varianty koupě lešení jsme záměrně neuváděi montáž a demontáž. Montáž se dá ve třech osobách zvládnou za dva dny a ve stejném počtu lidí se za den stihne demontáž. V případě že tuto činnost budou dělat vaši zaměstnanci danou dobu, určitě se nebude jednat o částky v řádech desetitisíců, jako kdyby montáž prováděla odborná firma.

Doprava: Zde bychom chtěli upozornit na cenu dopravy u některých půjčoven nezřídka dosahuje i částek 30Kč/km za malé auto + další nezřídka malé částky za nakládku a vykládku. Při přepravě vlastního lešení je možné podstatně ušetřit.

Poškozené či ztracené díly: Při půjčení lešení si určitě dejte pozor, kolik bude půjčovnou lešení účtováno za ztracené či poškozené díly. Na každé stavbě může dojít k poškození komponent či mohou být odcizeny. Mnoho půjčoven si účtuje cenu nových dílů, ne zřídka i s další marží, takže několik ztracených či poškozených komponent vás může vyjít pořádně draho.

Zpětný odkup: Hlavní výhodou při koupi trubkového lešení je to, že po dokončení zakázky vám lešení zůstane. Odkup lešení vám nabídne naše firma za cca. 60% naší aktuální prodejní ceny, takže většina nákladů na pořízení lešení se vám dle potřeby vrátí.

ZÁVĚR

Kdy je lešení výhodné půjčit?

  • - jedná se o neopakující se jednorázovou zakázku kratší jak jeden měsíc
  • - nemáte vlastní lešení kde skladovat
  • - máte na vaší zakázce tak vysokou marži, že nemusíte řešit vedlejší náklady

Kdy je výhodné lešení koupit?

  • - při každé zakázce, kdy potřebujete lešení déle jak 60 dní
  • - pokud trubkové lešení používáte opakovaně
  • - když chcete být flexibilní a neřídit se termíny půjčoven lešení
  • - pokud chcete zvýšit váš zisk na zakázce tím, že za lešení nebudete platit třetí straně