Stále častěji se setkáváme se zákazníky, kteří se při nákupu, ať nového či použitého trubkového lešení, setkali s mnoha problémy. Chceme vás tedy v několika bodech upozornit na úskalí, na které můžete při nákupu lešení narazit.
Mnoho prodejců lešení prodává v různých sestavách či sadách. Jako jednotka velikosti sady se nejčastěji uvádějí m2 - ty udávají počet zakrytých metrů plochy při správném postavení lešení dle bezpečnostních předpisů. Zde je nejčastější problém. Mnozí prodejci, ať úmyslně či neúmyslně, využívají neznalosti kupujících a udávají neodpovídají počet dílů velikosti sady.
Nejjednodušší způsob je podívat se do nabídek renomovaných prodejců, kde najdete detailní tabulky, ve kterých se dozvíte, kolik komponent má daná sada obsahovat. Často tak zjistíte, že nabídka, která se dříve zdála výhodná, již tak výhodná není.
Stejně jako vše, i lešení musí odpovídat normám. Trubkové lešení odpovídá konkrétně normě ČSN 73 8107. Mnozí prodejci se ji snaží ale obejít. Na co si tedy dát pozor?
Lešenářské trubky musí mít průměr 48,3 mm a sílu stěny 3,25 mm. Mnozí prodejci nabízejí jako lešenářské trubky trubky se slabším průměrem stěny. Přes jejich opravdu lákavou cenu se jim důrazně doporučujeme vyhnout. Trubky díky menší síle materiálu a jeho nižší kvalitě ve svárech praskají už při malém zatížení, či při silnějším dotažení upínací spojky (žabky). Případný úraz na lešení se vyplatí mnohem méně, než ušetřených pár tisíc za rádoby „výhodný“ nákup.
Často se také setkáváme s příčně svařovanými lešenářskými trubkami (dvě trubky navařené na sebe), kterým se vyhněte obloukem. Nejenže na lešení postavené ze svařených trubek neuděláte revizi. Nikdy nemůžete vědět, jakým způsobem byli dané trubky svařeny a jakou zátěž vydrží nebo pravděpodobněji nevydrží. Jejich použitím hazardujete se zdravím svým či svých zaměstnanců.
Především pokud kupujete použité trubkové lešení, zkontrolujte si stav spojovacího materiálu, ať jsou to upínací spojky (žabky) nebo nastavovací spojky (doutníky). Ověřte, zda nemají poztrácené díly (jazýčky u žabek či šrouby u nástavců). Jejich cena bývá stejná jako cena celé použité upínací či nastavovací spojky. Ověřte také stav závitů, obnova zarezlých závitů vždy není možná a investice do nových šroubů je oproti ceně použité komponenty dosti vysoká.
U podlážek je velmi důležitý se zaměřit na dvě věci. První je typ podlážek. Důrazně doporučujeme používat pouze podlážky typu V a Y (čtyři příčné svlaky). Podlážky typu Z a X (tři příčné svlaky) v drtivé většině případů nesplňují požadavky dané normamy. Druhou věcí je materiál, z jakého jsou podlážky vyrobeny. Musí to být kvalitní smrkové řezivo (žádný kůrovec) bez krajinek síly minimálně 24mm. Ideální je však požadovat sílu řeziva alespoň 28mm, protože takové podlážky mají mnohem delší životnost.
Nebyli bychom v České Republice, aby se nekradlo. A stejně jako vše, tak se krade i lešení, ať ze staveb tak i z půjčoven. Vždy proto po prodávajícím vyžadujte kupní doklad, ať fakturu, či alespoň kupní smlouvu. Nebojte se zeptat, odkud nabízené lešení pochází. Nikdy také nekupujte lešení z pochybných zdrojů, i když by cena byla opravdu lákavá. Výhody takového nákupu mizí, když vám Policie ČR kradené lešení zabaví.
Pokaždé si také důkladně ověřte, zda firma nebo osoba, od které lešení kupujete, není v inslovenci. Taková osoba nesmí se svým majetkem nakládat a případný prodej se tak stane neplatným. Vám tak hrozí reálné riziko, že o peníze i o lešení přijdete (nebo se o ně budete dlouze soudit). Vždy si firmu prověřte na stránkách MFČR (např. www.justice.cz).